Menu

Cosworth ukázal srdce Valkýry

O Astone Martin Valkyrie sme už čo to napísali, každý fakt robí pripravovaný britský hyperšport zaujímavejším. Spoločnosť Cosworth teraz podrobnejšie predstavila dvanásťvalcové srdce, no a zároveň si môžeme vypočuť jeho rev v stratosférických otáčkach na skúšobnej stolici. 

Už takmer všetky automobilky naskočili na „elektro“ vlak, čo diktujú „eko“predpisy z posledných rokov. Dnes si však pripomenieme staré dobré časy a to práva vďaka Astonu. I keď výraz „staré“ dobré časy nie je na mieste, naakoľko ide o ukážku tej najmodernejšej techniky. 

Srdce Valkýry je však schopné točiť až 11 000 otáčok

Akokoľvek je 6,5-litrový dvanásťvalec masívny, jeho hmotnosť je iba 206 kilogramov. Čo zaujme ešte viac, je výkon na úrovni rovných 1000 koní pri nadpozemských 10,5-tisíc otáčkach. Krútiaci moment dosahuje svoj vrchol „už“ pri 7000 otáčkach a dosahuje maximálnu hodnotu 740 Nm. Srdce Valkýry je však schopné točiť až 11 000 otáčok a litrový výkon je slušných 153,8 koní. 

Cosworth pri vývoji agregátu s rozovretím valcov 65 stupňov použil skutočne dostatok najnovších technických poznatkov. Prvotným stavebným prvkom bol vlastne trojvalec, na ktorom prebiehali prvé testy. To objasňuje aj štvorica katalyzátorov. Zaujímavé je, že motor má inovatívne uchytenie, sily pôsobiace na motor totiž budú skutočne mohutné. Vnútornosti motora sú vyrobené z homogénneho materiálu, piesty sú odvodené od tých, ktoré sú použité vo Formuli 1. Kľukový hriadeľ je pre zmenu o 50% ľahší, než ten, ktorý bol použitý v exkluzívnom modeli One-77.  Motor bude spojený s prevodovkovu pomcou karbón-keramickej spojky.

Britská Valkýra mimochodom už je vypredaná, za jednotkovú cenu 3,2 milióna  dolárov. Prví štastní majitelia dostanú svoje kúsky už budúci rok. V nasledujúcom videu si môžete vypočuť viac faktov, ale i brutálny zvuk atmosférického dvanásťvalca v stratosférických otáčkach

 

[foogallery id=“5379″]