Warning: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/f/3/f3c24394-6dce-4c9e-9dfc-5d7e8cf6ae95/carhead.sk/web/wp-content/themes/carnews/header.php on line 1
Porsche 911 Speedster: Splnené prianie – Carhead.sk
Menu

Porsche 911 Speedster: Splnené prianie

Mnohokrát automobilky ukážu nádherné koncepty a prianím automobilových fanúšikov je, aby sa aspoň pár kusov dostalo do sériovej výroby v nezmenenej podobe a mohli ich obdivovať aj na cestách. Toto prianie sa iba málokedy splní, automobilka Porsche však urobila jednu drobnú výnimku.

 

Keď som ho na Festivale Rýchlosti v Goodwoode videl a počul, želal som si jediné: Pane Bože, nech to vyrobia a pustia na cesty, aby bol tento svet krajší. A hľa, želanie bolo naplnené. Áno, vravím o Porsche Speedster Concept, ktoré už viac nezostane konceptom. V roku 2019 sa začne výroba série v počte 1948 kusov. Prečo práve toľko? Pretože 9. júna 1948 sa narodilo prvé športové auto automobilky Porsche, model 356 „Number 1“. Celý rok sa tak nesie v znamení jeho sedemdesiatin a nový Speedster je akousi súčasťou osláv.

Sériový Speedster sa od konceptu takmer nelíši, prichádza však odetý v laku Guards Red, ktorý je odkazom na rovnomenný model z roku 1988. Disky s priemerom 21 palcov, kríženými lúčmi a centrálnou maticou zas majú pripomenúť rodinných súkmeňovcov z pretekárskej trate, ako napríklad 911 RSR alebo GT3 R.

Interiér sa rovnako nesie v znamení červenej farby, ktorá je kombinovaná s perforovanou čiernou kožou a uhlíkovými vláknami. Speedster ako prvý prezentuje balík Heritage Design, ktorý predstavuje ešte vyšší level personalizácie než manufaktúra Exclusive.

Srdcom Speedsteru je atmosférický plochý šesťvalec točiaci až 9000 otáčok.  

Viacero panelov karosérie je vyhotovených z karbónu, kvôli redukcii hmotnosti a pod dvoma „tunelmi“ za sedadlami sa ukrýva mechanizmus skladacej plátennej strechy. Pozornosť ale treba zamerať na detaily. Stačí si všimnúť veko palivovej nádrže v strede prednej kapoty, nádherné spätné zrkadlá alebo červeno sfarbené LED-ky denného svietenia.

Pozrime sa ale bližšie na techniku. Karoséria je čiastočne prevzatá z modelu Carrera 4 Cabriolet, zatiaľ čo šasi má základ v modeli 911 GT3. Veľmi dobré gény vylepšilo oddelenie GT špeciálnym výfukovým systémov s titánovými koncovkami a manuálnom 6-stupňovou prevodovkou. Čo však poteší puristov ešte viac, je samotné srdce Speedsteru. Tým nie je nič lepšie, než atmosféricky plnený plochý šesťvalec s výkonom viac než 500 koní a červeným polom až pri 9000 otáčkach. Len si predstavte ten nádherný orchester.

Ceny limitovaného Speedsteru Porsche nezverejnilo, no dá sa čakať, že sa budú pohybovať v nebeských výšinách. Mne bude stačiť ho vidieť, počuť a v tom momente moje srdce zaplesá. A myslím, že podobné pocity budú mať aj iní automobiloví fanúšikovia.

O autorovi

Radoslav Belák

Drive like a racer, live like a gentleman.

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: