Menu

Porsche Project Gold: Moderná história

Ešte mám v nedávnej pamäti predstavenie limitovanej edície Porsche 911 Turbo S Exclusive Series, ktorá prešla rukami odborníkov z Porsche Exclusive Manufakur. Tentokrát ale prichádza nový one of one projekt, do ktorého sa zapojilo aj oddelenie Porsche Classic. Výsledkom je model 911 Turbo S generácie 993, ktorý spája črty klasiky s nádychom skutočnej exkluzivity.

 

Porsche 911 generácie 993 bolo posledným kúskom nemeckej automobilky, ktorý vo svojich útrobách ukrýval vzduchom chladený šesťvalec. Limitovaný model Turbo S vznikol iba v počte 345 kusov, súčasná reinkarnácia ale dáva tomuto modelu ešte vyššiu pridanú hodnotu.

Nemeckí inžinieri využili sklady oddelenia Porsche Classic, kde sa nachádzajú tisíce originálnych náhradných dielov pre klasické kúsky zo Stuttgartu. Historický kúsok dostal v prvom rade antikoróznu ochranu karosérie a následne zlatú metalízu Golden Yellow Metalic. Tá je odkazom na nové Turbo S Exclusive Series, pričom od neho si klasika prebrala aj farebnú schému diskov kolies a interiéru. Laserom vypaľovaná zlatá linka na kolesách, ručne vyšívané logá na sedadlách, to všetko je výsledkom vysoko cenenej práce ľudí z Exclusive Manufaktur.

Palec hore Porsche!

Pod kapotou sa nachádza originálny vzduchom chladený plochý šesťvalec s objemom 3,6 litra a dvoma turbami. Dosahuje výkon 331 kW a ten prenáša cez 6-stupňový manuál na všetky štyri kolesá. Celé pohonné ústrojenstvo je vyskladané z originálnych náhradných dielov, ktorých má Porsche plné sklady. Takže ani majitelia tých „obyčajnejších“ klasických Porsche sa nemusia obávať.

Project Gold je vskutku exkluzívny kúsok, no je tu aj jedno mínus. Aj napriek tomu, že má tento exemplár vyrazené VIN číslo, tak nie je spôsobilý na premávku. Budúci majiteľ ho môže vziať jedine na okruh, ale si ho vychutnávať na súkromnom pozemku. Plusom je, je že výťažok z dražby dostane nadácia Ferryho Porsche. Tá sa zaoberá vzdelaním a sociálnymi problémami mládeže. Zlaté Turbo S sa tak stane nielen ceneným kúskom v niekoho zbierke, no pomôže aj dobrej veci. Palec hore Porsche!

 

O autorovi

Radoslav Belák

Drive like a racer, live like a gentleman.

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: