Menu

Nové BMW M5 sa znovu predriftovalo k rekordu.

Iba nedávno sa svetu ukázalo nové BMW M5 s revolučnou novinkou pod svojimi plechmi. Vôbec po prvýkrát sa totiž predáva s pohonom všetkých kolies. Pohon s názvom M xDrive je však schopný poslať všetok výkon na zadné kolesá, takže o zábavu nie je núdza. Neveríte? BMW M5 práve stanovilo nový Guinessov rekord v najdlhšom drifte. 

Už BMW M5 generácie F10 sa postaralo o rekord v najdlhšom riadenom šmyku. Vtedy im k tomu stačil drift s dĺžkou 82,5 kilometra. Medzitým však prišli Japonci, ktorí majú drifting v krvi a s Toyotou GT86 prekonali BMW M5. Podarilo sa im najskôr predriftovať 144 kilometrov, neskôr to už bolo 165,04 km. Teraz nastal čas prinavrátiť korunu kráľovi nemeckých dialnic, je tu ale jeden problém.

Keď môžu stíhačky tankovať za letu, prečo by to nezvládli autá?

Pneumatiky? Nie, tie sa na mokrej trati až tak neopotrebúvajú. Väčší problém je spotreba paliva, Toyota si s týmto poradila použitím prídavnej palivovej nádrže. Avšak supersedan od BMW trpí podstatne vačším smädom. 

Riešenie ponúka letectvo. Keď môžu stíhačky tankovať za letu, prečo by to nezvládli autá? V BMW vykonali pár úprav ako napríklad palivová nádrž v kufri, vysokovýkonné čerpadlo a vyvedenie hrdla pri C stĺpiku s rýchlospojkou podobnou tej u stíhačiek. Ešte zvládnuť tankovanie počas tandemového driftu. Aké lahké však? Pre BMW evidentne žiaden problém.

Päťkrát po sebe a v riadenom šmyku tankovať nevie len tak hocikto. Bavorom jednoznačne tlieskame!

Nová M5 predriftovala celých 374 kilometrov, čo jej a jazdcovi Johanovi Schwartzovi trvalo 8 hodín. Medzitým päťkrát vyrazila na trať minulá generácia M5 (Matt Mullins, Matt Butts) a počas tandemového driftu, za asistencie muža vykloneného zo zadného okna, bola dotankovaná plná nádrž. Nemcom sa tak zároveň podarilo stanoviť nový rekord v najdlhšom tandemovom drifte – 63,16 km. A keby Guinessova kniha rekordov zapisuje aj tankovanie za jazdy, tak by asi mali tých zápisov hneď celú trojicu. 

Takže tu máme nového držiteľa rekordov, koruna putuje naspäť do Mníchova. Navyše päťkrát po sebe a v riadenom šmyku tankovať nevie len tak hocikto. Bavorom jednoznačne tlieskame!

 

 

O autorovi

Radoslav Belák

Drive like a racer, live like a gentleman.

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: