Menu

Lamborghini Terzo Millenio: Tretie milénium po taliansky.

Verili by ste, že Lamborghini Aventador je na trhu už od roku 2011? Celkom dlhá doba, no nástupca sa chystá až pre rok 2020. Taliani však predpovedajú omnoho vzdialenejšiu budúcnosť, no a náhľad do nej nám poskytuje najnovší koncept Terzo Millenio. Ako si teda Lamborghini predstavuje tretie milénium? Vskutku agresívne, no ešte viac revolučne. Pre dnešných petrolheadov to však neveští nič dobré.

Terzo Millenio v preklade znamená tretie milénium, čo je ešte dosť vzdialená budúcnosť. Sklamaním môže byť, že sa nedočkáme dvanásťvalca, ba dokonca sa spaľovací motor nekoná vôbec. O pohon sa totiž bude starať štvorica elektromotorov s bližšie nešpecifikovaným výkonom, z ktorých každý bude umiestnený priamo v kolese. Očakávať sa tak dá pohon všetkých kolies, ale i vektorovanie krútiaceho momentu. 

Pohonná technika je ukrytá pod karbónovým monokokom z tzv. kovaného karbónu a agresívne tvarovaná karoséria je takisto kompletne vyhotovená z uhlíkových vlákien. Zaujímavá však je technológia batérii (superkondenzátor), ktoré by mali byť miniaturizované až tak, že umiestnené budú priamo vštruktúre karosérie a budú pomerne flexibilné. 

Budú v budúcnosti medzi sebou súperiť počítače namiesto reálnych jazdcov?

O škrabance a drobné chyby karosérie sa údajne nebude treba báť, mala by byť totiž samoopraviteľná. Budú v nej integrované ako senzory tak i mikrokanáliky, cez ktoré na dané miesto bude po poškodení prúdiť chemická látka, ktorá dané miesto zacelí. 

Aby moderných technológii nebolo málo, tak sa do zbierky pridáva i autonómna jazda. Nemalo by však ísť iba o nudnú jazdu na diaľnici,  Lamborghini by malo bez vodiča trafiť správne apex zákruty Eau Rouge v Spa, a zároveň prejsť trať ideálnou stopou a maximálnou možnou rýchlosťou. 

Báť sa netreba a na Terzo Millenio sa treba poriadne vynadívať. 

Ani jednu z technológii automobilka bližšie nešpecifikovala, o Lamborghini však je známe, že technológiu uhlíkových vlákien neustále posúva ďalej. Na koncepte Taliani spolupracovali s Technologickým Inštitútom MIT z Massachusetts. Predpovede budúcnosti sa teda množia a čoraz viac sa opakujú slová ako elektrina, autonómia a podobne. Budú teda v budúcnosti medzi sebou súperiť počítače namiesto reálnych jazdcov? Skončí éra spaľovacích motorov? Dajte nám vedieť v komentároch, ako sa pozdáva takáto budúcnosť Vám.

Báť sa však netreba, toto je hudba veľmi ďalekej budúcnosti, ktorej sa nemusíme dočkať, prípadne môže byť diametrálne iná. Na Terzo Millenio sa ale treba poriadne vynadívať, keďže jeho dizajnové prvky sa dosť pravdepodobne objavia na nástupcovi vrcholného modelu menom Aventador. 

O autorovi

Radoslav Belák

Drive like a racer, live like a gentleman.

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: