Menu

Lamborghini Aventador S Roadster: Vyvetrajme si ego

Talianska automobilka Lamborghini stále nepodľahla eko náladám a už od čias matky superšportov, Miury, v ich strede tlčie dvanásťvalcové atmosférické srdce. To sa nezmenilo ani v prípade poslednej verzie s písmenom S v názve, ktorá sa vo Frankfurte ukázala ako roadster.

Ako roadster poznali naši predkovia už modely Miura alebo Countach, i keď sa jedná o unikátne zberateľské rarity. Od Diabla až po súčasný Aventador sa však predávajú bez strechy bežne. No, nie je bežné ako bežné. O novom Aventadore S Roadster sa dá bez nadsázky povedať, že sa jedná o monopost pre bežné cesty.

Panely je potrebné zložiť ručne. Aj bohatí si sem tam musia “zašpiniť” ruky.

Dizajnovo roadster kopíruje uzavretý variant, od ktorého si prepožičal prepracovaný vzhľad nárazníkov, odlišné nasávacie otvory a šesťuholníkovú koncovua výfuku. Presklený kryt motora dostal po bokoch otvory, ktoré sa starajú o svieži vzduch pre agregát a zadné partie majú prepracované krivky. Gro roadsteru však sú dva strešné panely, ktoré spolu vážia iba 6 kilogramov. Nečakajme ale nejakú elektroniku, panely je potrebné zložiť ručne. Aj bohatí si sem tam musia “zašpiniť” ruky.

Maximálka? Pekných 350 km/h s ktorými môžu majitelia sekať frajerov pred kamarátmi z nižších vrstiev.

Pod preskleným krytom motora sa stále vystavuje na obdiv atmosférický dvanásťvalec s objemom 6,5 litra a výkonom 740 koní. Jeho sila putuje na obe nápravy, pričom aj tá zadná je ovládateľná. Aventador by teda mal byť o niečo mrštnejší, šprint na stovku ale zostal nezmenený, pokorí ju za tri sekundy. Maximálka? Pekných 350 km/h s ktorými môžu majitelia sekať frajerov pred kamarátmi z nižších vrstiev.

Pomocnú ruku, alebo naopak, ponúka vodičovi systém s názvom EGO, ktorý sa predstavil už vo verzii kupé. Umožňuje nastaviť tuhosť pruženia, odozvu riadenia, prevodovky a plynového pedála podľa preferencií pilota. K dispozícii sú takisto jazdné režimy Strada, Sport a Corsa. Na koľko však otvorený Aventador zaťaží účty boháčov? 313 666 Eur je základná cena v Európe, obdiv okoloidúcich je v sériovej výbave, plážový dom na francúzskej Riviére žiaľbohu zatiaľ nie.

O autorovi

Radoslav Belák

Drive like a racer, live like a gentleman.

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: