Menu

Posledná zmija: Jedovatá do poslednej chvíle

 

Americký superšport? Muscle car? Vy si ho zaraďte kam chcete, pre nás to je požierač osemvalcov. Jedna z amerických legiend, pomenovaná po jedovatom hadovi. Nie nadarmo, neopatrných poštípala mnohokrát. Dvadsaťpäťka je skvelý vek, no Viper nás žiaľ v takom mladom veku už opúšťa.

 

Prvý krát uzrela svetlo sveta v roku 1992, no nechválila sa supermodernou technikou. Motor z nákladiaku, žiadne ABS a ESP. Kontrola trakcie? Tú ovládate práve vy pravou nohou. To bol Dodge Viper, v preklade Zmija. Že štípať vedela poriadne si skúsil aj náš žilinský Janko, škoda jej.

Motor z nákladiaku, žiadne ABS a ESP. Kontrola trakcie? Tú ovládate práve vy pravou nohou.

V novšom vydaní už sa nesnažila svojich majiteľov zabiť, bola prívetivejšia a schopnejšia aj na okruhu. Verzia s prívlastkom ACR už na tratiach konkurenciu drvila. Proste jej to išlo. No ľudia už ju až tak nechceli, zvolili si radšej konkurenciu. Lacnejšiu, možno rýchlejšiu. Výrobca tak rozhodol v neprospech Zmije a nástupcu sa žiaľ už nedočkáme. Niekedy je fajn odísť v tom najlepšom, ale treba sa i adekvátne rozlúčiť.

Dlhoročná spolupráca automobilky Dodge a spoločnosti Pennzoil tak prináša výsledky v podobe videa, kde Zmiju krotí Rhys Millen, kaskadér známy hlavne kvôli sérii Rýchlo a Zbesilo. Príbeh Viperu má pravdaže šťastný koniec u svojho pána, aj keď krotiteľ si taktiež užil svoju dávku zábavy. Nechýba rev monštruózneho desaťvalca, spálené pneumatiky a adrenalín. Áno, aj tie plamene sú reálne…

 

O autorovi

Radoslav Belák

Drive like a racer, live like a gentleman.

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: