Menu

Lamborghini pripravilo kolekciu jar/leto 2019

Jar sa nezadržateľne blíži a je to cítiť aj vonku. Neušlo to ani pozornosti automobiliek, pričom sa teraz pridáva aj talianske Lamborghini. Nedávno predstavený Huracán EVO zhodil strechu spolu s extrémnym Aventadorom SVJ. Kým Huracán vsadil na riešenie s plátenou strechou, Aventador dostal do vienka riešenie typu targa s oddelitelnými strešnými panelmi. 

Na teplé počasie sa s dvoma modelmi pripravili Briti z Wokingu, no niečo majú pripravené aj „boxeristi“ z Zuffenhausenu. Na ženevskom autosalóne sa ako prvé spod plachty vynorilo Lamborghini Huracán EVO Spyder. Evolučnú verziu menšieho kupé z býčieho chovu sme si predstavili nedávno, novinka si však obliekla plátenú strechu. Tá sa vie ukryť za hlavami psažierov iba za 17 sekúnd a to až do rýchlosti 50 km/h. Oproti predchodcovi by mala byť aerodynamika nového roadsteru až päťkrát lepšia. 

Výkon je rovnako ako u kupé na úrovni 640 koní s vrcholom v ôsmich tisícoch otáčok. Krútiaci moment dosahuje špičku pri 6500 otáčkach s hodnotou 600 Nm. Šprint na stovku sa koná iba za 3,1 sekundy a maximálna rýchlosť dosahuje 325 km/h. O takéto parametre sa stará vidlicový desaťvalec s objemom 5,2 litra, ktorý buráca za hlavami pasažierov. 

Prví zákazníci dostanú svoje Spydery už na jar tohto roka, pričom cena začína v Európe na hodnote 202 437 Eur. 

Druhou novinkou zo Sant Agata Bolognese je dvanásťvalcová beštia menom Aventador SVJ Roadster. Skratka SV (Super Veloce) označujúca superrýchle kúsky z talianskej stajne, Jota označovala niekdajšie okruhové špeciály. Kombinácia týchto dvoch označení sa v histórii automobilky objavuje prvýkrát, ide teda o skutočný rýchlik. To nakoniec dokazuje aj rekordný čas zo Severnej slučky Nurburgringu. 

Maximálka je ohromujúcich 350 km/h. Držte si čiapky…

I keď Taliani označujú novinku ako Roadster, ide v podstate o prevedenie targa. Strešný panel je vyrobený z karbónových vlákien a váži iba 6 kilogramov. Dá sa rýchlo zložiť a uschovať do úložného priestoru pod prednou kapotou. Hmotnosť celkovo vzrástla o 50 kilogramov. 

Takých 50 kilogramov však je ničím pre mohutný atmosférický dvanásťvalec uložený v strede. Ten pri 8500 otáčkach dosahuje výkon 770 koní a krútiaci moment 720 Nm pri 6250 otáčkach. Strecha nestrecha, šprint na stovku sa koná iba za 2,9 sekundy a maximálka je ohromujúcich 350 km/h. Držte si čiapky…

Nový Aventador SVJ Roadster bude vyrobený v počte iba 800 kusov a v Ženeve sa ukázal s novým lakom Bronzo Zenas. Ten obohatí ponuku lakovaní, pričom portfólio s rozšíri aj v personalizačnom programe Ad Personam. Silnejšia novinka príde k zákazníkom neskôr než Huracán EVO Roadster, doručenie prvých exemplárov je totiž naplánované až na leto. A cenovka? Mastných 387 007 Eur.

 

O autorovi

Radoslav Belák

Drive like a racer, live like a gentleman.
Comment 1

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: