Warning: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/f/3/f3c24394-6dce-4c9e-9dfc-5d7e8cf6ae95/carhead.sk/web/wp-content/themes/carnews/header.php on line 1
BMW M850i Coupé Night Sky: Individuál – Carhead.sk
Menu

BMW M850i Coupé Night Sky: Individuál

BMW už dávnejšie pri predstavení novej osmičky prezentovalo, že pôjde o vrchol luxusu a vlajkovú loď spoločnosti. Dá sa stvoriť ešte niečo viac? Samozrejme, stačí využiť program Individual a možnosti sú zrazu neobmedzené. V prípade ich najnovšieho počinu ich môžem kľudne označiť až za nadpozemské.

V prípade BMW M850i Night Sky nemá význam sa rozplývať nad technikou, nakoľko sa pod kapotou stále ukrýva osemvalec s nezmenenými parametrami. Dôležitejšie sú tu použité detaily, materiály a celkový vzhľad. Hviezdna obloha, meteorické kamene a Inštitút Maxa Plancka pre mimozemskú fyziku, to sú veci ktoré by mi ani v sne nenapadlo kombinovať s automobilkou BMW. To sa však teraz mení…

V interiéri nehladajme žiadne plasty, dokonca Swarovského kryštál je voči použitému materiálu slabý odvar. Dekoráciu stredovej konzoly, Štart/Stop tlačidla, voliča prevodovky Steptronic a otočného ovládača Touch Controller totiž tvoria opracované časti meteorických kameňov, ktoré dopadli na Zem. Rovnaký materiál sa nachádza aj na prahoch dverí, kde je doplnený podsvieteným nápisom Night Sky. 

Rolls-Royce máš v tom prsty, však?

Vedci často experimentujú, leptanie meteorov nie je výnimkou. Po tomto procese na ich leštenom povrchu vznikajú tzv. Widmanstättenove obrazce. Tieto lichobežníkové geomterické útvary sa stali vzorom pre povrchové spracovanie obkladov v exkluzívnom BMW M850i Coupé, to však nie je koniec. Vzor obrazcov sa dostal i na čalúnenie sedadiel, ale i na ručne šitú stropnicu. Lakťová opierku pre zmenu tvorí kožený obklad s integrovanými diódami, čo v konečnom dôsledku pripomína nočnú oblohu. Rolls-Royce máš v tom prsty, však? Čalúnenie je tvorené kožou Merino, a na sedadlách ho tvoria tri odtiene: biela Opal White, modrá Midnight Blue a strieborná Silver.

Widmanstättenove obrazce sa objavili aj v exteriéri a to konkrétne na krytoch spätných zrkadiel, lištách v predných nasávacích otvoroch a aj na výduchoch Air Breather v predných blatníkoch. Avšak pozor, rovnaký vzor nesú aj brzdové kotúče, boli však vyvinuté aj s ohľadom na výdrž a výkon. Vonkajšie diely so vzorom boli s výnimkou brzdových kotúčov vyrobené prostredníctvom 3D tlače, tá však bola využitá ešte niekde inde. Touto revolučnou technológiou boli totiž vyrobené aj brzdové strmene bionického tvaru s označením Night Sky Individual. Automobilka zároveň prezradila, že technológiu 3D tlače využíva už dávno a úspešne ju implementuje do viacerých modelov. Nová technológia má svoje výhody, „tlačené“ strmene individuálnej osmičky sú v porovaní so sériovými o 30% lahšie.

Samostatnou kapitolou je lak vozidla, ktorý je tvorený dvoma odtieňmi vďaka čomu vytvára mimoriadne hlboký a očarujúci efekt. Na „základný“ čierny lak je nanesená modrá metalíza San Marino Blue, ktorá vytvára efekt prechodu od spodnej časti karosérie až po hornú hranu blatníkov. Lak celej karosérie je navyše doplnený tromi vrstvami číreho laku s pigmentovými čiastočkami rôznej veľkosti, čo ešte zvýrazňuje efekt hĺbky laku. 

BMW predstavilo toto individuálne kupé práve počas preletu meteorického roja Kvadrantíd v noci z 3. na 4. januára. Toto divadlo sa začalo v čase, keď Zem preletela okolo orbity vyhasnutého jadra kométy 2003 EH. Jeho úlomky sa po kontakte s atmosférou Zeme zapália a vytvoria nenapodobiteľné nebeské divadlo. Niektoré kamene však „prežijú“ a dopadnú až na zemský povrch. Podobné mimozemské úlomky sa tak dostali i do interiéru špeciálneho BMW M850i Coupé. 

 

 

O autorovi

Radoslav Belák

Drive like a racer, live like a gentleman.

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: